Streszczenie odysei homera

Pobierz

Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, charakterystykę kompozycji, plan wydarzeń, szczegółowe omówienie najważniejszych postaci i scen, a także głównych motywów literackich pojawiających się w utworze.Krótkie streszczenie "Odysei" 1.. Odyseusz jest więziony przez nimfę Kalipso.. Jednak jej przeciwnikiem jest Posejdon, który mści się za oślepienie Polyfema przez Odyseusza.. Filmy.. Stworzone przez Homera dzieła ukazują barwny świat kultury mykeńskiej, która istniała na terenach dzisiejszej Grecji od 1700 do 1200 r. p.n.e.. Pochodzą one z czasów rzymskich i mają charakter półlegendarny.. Odyseusz był królem Itaki, mężem wiernej Penelopy, który z przymusu brał udział w wojnie trojańskiej.. Odys bowiem był wojownikiem i nie wrócił do domu po zburzeniu Troi.. Czytelnik poznaje go w dziesiątym roku tułaczki, jako mężczyznę w sile wieku, postawnego, przystojnego i silnego.Co dalej działo się z bohaterami "Iliady: tego dowiecie się w "Odyseji".. Grecy starożytni nazywali Homera po prostu Poetą, bez żadnych dodatków.Treść Grafika.. Siedem greckich miast ubiegało się o honor uznania ich za miejsce narodzin Homera: Smyrna, Chios, Kolofon, Itaka, Pylos, Argos i Ateny.Odyseusz jest głównym bohaterem "Odysei" Homera.. Jest on królem Itaki, którą opuścił przed dwudziestoma laty, aby wziąć udział w oblężeniu Troi..

"Odyseja" — streszczenie przygód Odyseusza W następnej kolejności trafiają na olbrzymów Lajstrygonów.

Zarządza więc polowanie.. Zeus rozmyśla o Ajgistosie który porwał żonę Agamemnona, a jego samego zamordował, nie obawiając się gniewu bogów.Rady Ateny dla Telemacha.. W tym przebraniu idzie do chaty pewnego pasterza.. Odyseusz żeglował po Morzu Sycylijskim, aż jego statki przybiły do lądu.. Prosi go, aby pomógł w uwolnieniu go z wyspy, na której przetrzymywany jest przez Kalipso.. Naradach w Lesbie radzim, którędy nam płynąćNa Odyseję Homera składają się 24 księgi, opowiadające o tułaczce Odyseusza spod Troi do ojczyzny - Itaki.. Atena prosi o łaskę dla Odyseusza, który miał spore zasługi w wojnie trojańskiej.. Odys sam musi więc zadbać o jedzenie.. Księga I.. W tym czasie Telemach żali się Atenie przybyłej pod postacią mężczyzny, że w ich domu panoszą się zalotnicy.Pod wodzą Odyseja, tej przemyślnej głowy, Snadź aby przyjść do łaski Agamemnonowej.. Atena, od początku sprzyjająca sprytnemu Odyseuszowi, wstawia się za marynarzem do Zeusa.. Widząc to, z mymi sudny pierzchłem niemieszkanie; Czułem, że tu coś złego chcą spłatać niebianie, Pierzchnął i syn Tydeja, pociągnąwszy drugich; W końcu płowy Menelaj dognał nas, gdy w długich.. W ojczyźnie pozostawił wówczas żonę, Penelopę i jedynego syna, Telemacha oraz rodziców..

Nie może zrobić nic więcej, gdyż król naraził się Posejdonowi, wyłupując oko jego syna Polifema.Odyseja - streszczenie szczegółowe.

24 księgi I - IV - opowieść o wyprawie Telemacha (Telemachia) V - VIII - pobyt Odyseusza u Feaków IX - XII - opowieść Odyseusza o przygodachO Homerze, autorze Iliady i Odysei, wiemy niewiele, choć zachowało się siedem jego życiorysów.. Następnego dnia z dwunastoma towarzyszami udaje się zwiedzić wyspę.yuppli - kursy z matematyki: wszystkich streszczeń - .. Musiał z nią walczyć i zmusić do uwolnienia kolegów.. Jest to historia powrotu Odyseusza do domu, do ukochanej ojczyzny Itaki.. Kiedy Odyseusz się budzi ukazuje się mu Atena, która nakazuje mu się przebrać za żebraka i oznajmia mu, że jest już w ojczyźnie.. Z tej opresji wychodzi cało tylko jeden statek z niewielką załogą.Starożytna legenda mówi o jego ślepocie - bogowie mieli zabrać mu wzrok w zamian za dar słodkiej pieśni.. Ową ziemię zamieszkiwały cyklopy i olbrzymy.. Na tej łące pasły się niezliczone stada kóz i owiec.. Wykopaliska archeologiczne coraz bardziej potwierdzają istnienie tej kultury i zgodność przekazu homeryckiego z historią.. Władca bogów decyduje się wysłać Hermesa z wiadomością do nimfy.. Śpiewak aoid (stąd pochodzi słowo oda).. Wydarzenia przedstawione w Iliadzie i Odysei rozegrały się w XII w. p.n.e. Na Olimpie trwa narada bogów.. Nikt tam go nie poznaje.1.. "Odysja" to.Nie ominął opowieści o czarach Kirke, która zamieniła jego towarzyszy w świnie..

Wydarzenia opisane w tym utworze rozgrywają się w czasie czterdziestu dni: od wyjazdu Telemacha w celu odnalezienia...Odyseja - streszczenie eposu Homera.

Utwór rozpoczyna inwokacja do Muzy o natchnienie.. Wojna trojańska była ostatnim wielkim wydarzeniem w dziejach Achajów.Odyseja - Plan wydarzeń - Homer - Bryk.plOdyseja - Geneza i gatunek utworu - Homer - Bryk.plOdyseja - Streszczenie szczegółowe - Homer - Bryk.plStreszczenie "Odysei" Na Olimpie ma miejsce spotkanie bóstw.. Pragnęła ona, aby więzień został jej mężem i zapomniał o kraju ojczystym.. Rady Ateny dla Telemacha Narrator zwraca się do Muzy, prosząc o natchnienie, kiedy będzie opowiadał historię dzielnego męża, który po zburzeniu Troi przez wiele lat błądził i tułał się po świecie, doświadczając wielu trudów i przygód.Kiedy mężczyzna wypływa dalej, władca widząc co się dzieje stawia ołtarz ofiarny dla boga i prosi o wybaczenie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt